Prego

İtalya'da Öğrenci Oturma İznine Nasıl Başvurulur?

İtalya'da bir öğrenci olarak oturma izni sistemi ile ilgili bilmeniz gereken her şey

İtalya'da Oturma İznine Kimler Başvurmalı?

Mevcut kanunlara göre İtalya'da 3 aydan fazla kalmak isteyen ve AB vatandaşlığı olmayan kişiler oturma izni (permesso di soggiorno) edinmelidir. Bu kategoriye eğitim görmek için Türkiye'den gelen öğrenciler de dahildir. Üniversitenizden kabul aldıktan sonraki İtalya'ya ilk girişinizde, adınıza hazırlanmış 1 senelik D tipi öğrenci vizesini kullanırsınız. D tipi vizenizi kullanarak İtalya'ya ilk kez giriş yaptıktan sonra 8 gün içerisinde oturma izni başvurusu yapmanız gerekir.

Oturma İzni, Sahiplerine Ne Haklar Tanır?

Oturma izninizin geçerlilik süresi boyunca İtalya'da yaşayabildiğiniz gibi, oturma izniniz ile bütün Schengen ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Bu ülkelerde 180 gün içerisinde toplam 90 gün bulunma hakkınız vardır. Bunun yanı sıra Türkiye'den İtalya'ya yaptığınız yolculuklarda, oturma izniniz olduğu için, yurtdışı harç ücretinden muaf olursunuz.

Oturma İzni Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

İtalya'da öğrenci tipi oturma izinlerinin geçerlilik süresi aşağı yukarı 1 senedir. Dolayısıyla İtalya'daki eğitim hayatınız boyunca her sene süresi biten oturma izninizi yeniletmeniz gerekir. Başvuru esnasında ibraz ettiğiniz sağlık sigortasının süresi, size verilecek oturma izninin geçerlilik süresini doğrudan etkiler.

Öğrenci Tipi Oturma İzni Yenileme Şartları Nelerdir?

Geçerlilik süresi yaklaşık 1 sene olan öğrenci tipi oturma izinlerinin her sene yenilenmesi gerekir. Fakat, öğrenci statüsünün suistimal edilmemesi için, yeniletme başvurusunda bulunan öğrencilerden her sene belli sayıda ders vermeleri beklenir. Oturma izinleri yenilenebilmesi için, öğrenciler ilk senelerinde en az 1, takip eden senelerinde ise en az 2şer ders geçmelidirler.

Öğrenci Tipi Oturma İznine Nasıl Başvurulur?

Oturma izni başvurusu, başvuru için gereken belgelerin toplanmasıyla başlar, bu belgeler hazır olduktan sonra başvuru kiti doldurulur, bu başvuru kiti postaneye teslim edilir. Başvuru kitinin postaneye tesliminden yaklaşık 1-2 ay sonra parmak izi vermek için questura ismi verilen birime gidilir ve başvuru sonuçlandırılır. Başvuru sonuçlandıktan yaklaşık 1 ay sonra oturma izni questuradan teslim alınır.

1. Gerekli Belgeler

Gereken belgelerin hepsini teker teker sıralamak yerine sadece dikkat edilmesi gereken noktalara ve bazı püf noktalarına değinmek isterim. Gerekli belgelerin ne olduğunu aşağıda verdiğim Politecnico di Torino linklerinden bulabilirsiniz.

Vesikalık fotoğraf

Vakit yaratabilen herkese fotoğraflarını Türkiye'de çektirmelerini öneririm. Aynı paraya Türkiye'de yaklaşık 20 profesyonel çekim biyometrik fotoğraf alabilecekken İtalya'da ancak 6 adet öz çekim biyometrik fotoğraf alabilirsiniz. Eğer fotoğrafınızı Türkiye'de çektiremediyseniz ve biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız varsa en iyi seçenekleriniz şehrin bazı yerlerinde bulunan öz çekim kabinleri.

Fotokopi & yazdırma işlemleri

Torino'da fotokopi ve yazdırma işlemlerinizi Copysprinter şubelerinden yapabilirsiniz. Bu işletmede siyah beyaz yazdırma ve fotokopi işlemlerinizi yapabilmek için €5, €10 veya €20 bakiyesi olan kartlardan birini almanız yeterli. 2-3 sene Torino'da kalmak isteyenlere €10 veya €20 kartlardan edinmelerini öneririm.

Sağlık sigortası

Oturma izni için yaptırmanız gereken sağlık sigortasının şartlarını burada bulabilirsiniz. Ben 4 senedir Torino'da yaşıyorum, oturma izni başvurularımda hep Türkiye'den yaptırdığım, yukarıdaki şartlara uygun seyahat sağlık sigortalarını kullandım. Bu sigortaların fiyatlarının €60-€75 arası değişmesini bekleyebilirsiniz. Alacağınız sigortaları doğrudan sigorta şirketleri aracılığıyla yapabileceğiniz gibi bazı tur acentaları ve bazı bankalar da size bu konuda yardımcı olacaktır. Sağlık sigortalarıyla ilgili değinmem gerken önemli bir konu var. Eğer oturma izninizi Torino dışında başka bir şehirden gerçekleştirecekseniz, Türkiye'den yaptıracağınız seyahat sağlık sigortaları kabul görmeyebilir. Türkiye'den yapılan sigortaları kabul etmeyen şehirlerden bir tanesi Genova. Eğer Genova'da başvuru yapacaksanız sigortanızı İtalya'da yaptırmanızı öneririm.

Marca da bollo

Postaneden başvuruyu yaparken yanınızda ayrıca bir adet €16luk marca da bollo (bir çeşit pul) bulundurmanız gerekir. Bu pulu herhangi bir tabacchi dükkanından tedarik edebilirsiniz. Birkaç çeşit marca da bollo olduğu için mutlaka €16luk olanını aldığınızdan emin olun.

2. Başvuru Kiti

Gereken belgeler hazırlandıktan sonra sıra başvuru kitini doldurmaya gelir. Başvuru kitini isterseniz kendiniz doldurup gönderebileceğiniz gibi bu adımda size yardımcı olabilecek birimler de mevcuttur. İlk kez oturma izni başvurusunda bulunacaklar bireysel başvuru yapmaktan kaçınmalıdır. Kiti kendiniz dolduracaksanız da bir danışman ile çalışacaksanız da, kitin içerisine koymak için, mutlaka gerekli belgelerinizi yanınızda bulundurun.

Danışman ile

Eğer Politecnico di Torino üniversitesi öğrencisiyseniz, PoliTo'nun yurtdışı öğrenci ofisi size başvuru kitini doldurmanız konusunda yardımcı olacaktır. Randevu almak için ve daha detaylı bilgi edinmek için kendilerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Eğer Torino'da başka bir üniversitede okuyorsanız da size bu danışmanlık hizmetini ücretsiz bir şekilde verebilecek kurumların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Beraber çalışacağınız danışmanlar size kitin doldurulmasında yardımcı olacak olsalar da kit hazırlandıktan sonra onu alıp en geç 2 gün içerisinde postaneye teslim etmek sizin sorumluluğunuz olacak. Postanede yapılması gerekenlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Bireysel

Eğer başvuru kitini kendiniz doldurmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey herhangi bir postaneye giderek bir oturma izni başvuru kiti talep etmek. Kitin içerisinde sayfalarca belge ve form bulunsa da, aslında bunların arasında sizi doğrudan ilgilendiren ve doldurmanız gereken 2 form bulunur: Modulo 1 ve conto corrente postale. Bu iki formu sizin için hazırlamış olduğum kılavuzları takip ederek doldurabilirsiniz.

3. Postaneden Başvuru

Başvuru kitini doldurup gerekli belgeleri derledikten sonra herhangi bir postaneden oturma izni başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz, başvuru esnasında pasaportunuzun yanında olduğundan emin olun. Postanede sizinle çalışan memur belgelerinizi ve kiti questuraya yollamak üzere hazırladıktan sonra sizden yaklaşık €100lük bir ödeme alır. Ödeme yapıldıktan sonra size 3 belge verilir. Bunlardan 2 tanesi çok önemlidir.

Questura parmak izi randevu kağıdı

Genelde saman kağıdına yazdırılan bu belgede questura tarafından size verilmiş randevunun zamanı ve yeri vardır. Questuradaki randevunuza gittiğinizde bu belge olmadan işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Son zamanlarda pandemiden dolayı zaman aralıkları düzensizleşmiş olsa da questura randevuları postanedeki başvurudan yaklaşık 1 ila 3 ay sonrasına verilir.

Ricevuta

Genelde questura parmak izi randevu kağıdına iliştirilen bu ufak kağıt parçası sizin başvuru fişinizdir. Questuradaki randevunuzda ve daha sonra oturma izni kartınızı teslim alırken mutlaka yanınızda olması gerekir. Schengen bölgesindeki diğer ülkelere giriş çıkış hakkı tanımasa da, oturma izniniz çıkana kadar doğrudan Türkiye - İtalya arasında yolculuk yaparken bu belgeyi kullanırsınız.

4. Parmak İzi Randevusu

Yukarıda da bahsettiğim gibi, postanedeki işlemlerin sonucunda, 1 ila 3 ay sonrası için size bulunduğunuz şehrin questurasından bir randevu verilir. Bu randevunun amacı parmak izlerinizi alıp oturma izni başvurunuzu resmileştirmektir. Eğer postaneden yaptığınız başvuruda teslim ettiğiniz belgeleriniz eksikse veya geçersizse bu belgelerin geçerlilerini questura randevunuza mutlaka götürün. Eksik veya geçersiz belgelerinizi questuraya gitmeden internetten nasıl öğrenebileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz. Questurada yapılacaklar şehirden şehire değişiklik gösterse de aşağıda Torino'daki questurayla ilgili paylaşacağım bilgilerin büyük çoğunluğu başka şehirler için de geçerli olacaktır. Önemli Not: Oturma iznine ilk kez başvuranlarla oturma izinlerini yeniletecek olanların işlemleri farklıdır.

İlk kez oturma iznine başvuranlar

İlk kez oturma iznine başvuruyorsanız questurada yapmanız gereken 2 işlem vardır. Sıra size geldiğinde önce parmak izinizi verirsiniz, sonra questuranın içerisinde bulunan bekleme alanında bir memurun isminizi okumasını beklersiniz. Memur sizinle görüşüp sisteme girişinizi yapar. Parmak izinizi her sene vermeniz gerekse de sisteme girişiniz sadece ilk sene yapılır.

Oturma izni yeniletme başvurusunda bulunanlar

Eğer geçmiş senelerde sisteme girişiniz yapıldıysa ve oturma izninizi yeniletmek için questuraya geldiyseniz yalnızca pamrak izinizi vermeniz yeterli olacaktır.

Torino'da questura bekleme süreleri

Randevunuz olsa da ne yazık ki questuradaki işlemlerinizi halledebilmek için uzun saatler beklemeniz gerekir. Ne yazık ki pandemi sebebiyle bu bekleme süreleri son zamanlarda daha da uzamıştır. Sıra size geldiğinde yapacağınız işlemler çok kısa olsa da, bekleme süreleri ile birlikte questurada işinizi halletmeniz için gereken tahmini süre yaklaşık 3-4 saattir. Bu randevunuzun tarihine ve saatine göre değişiklik gösterebilir. Pandeminin ilk zamanlarında randevu saatinden en az 2-3 saat önce questurada olmak gerekiyordu. Fakat artık randevu saatinizden çok erken orada olursanız sizi ne yazık ki sıraya almıyorlar. Dolayısıyla Torino'da questuraya gideceklere randevu saatinden aşağı yukarı 1 saat önce orada olmalarını öneririm.

Başvurunuzu internetten takip etmek

Postanedeki randevunuz sisteme dahil edildikten itibaren, oturma izni kartınızı alana kadar başvurunuzun durumunu Portale Immigrazione sitesinden takip edebilirsiniz. Başvurunuz ile ilgili bilgilere ulaşmak için ‘Area Riservata Stranieri’ düğmesine tıklayarak bilgilerinizi girmeniz gerekir. Burada sizden istenen kullanıcı adını ve şifreyi postaneden aldığınız ricevutanın üst kısmında bulabilirsiniz. Şifrenizi girerken son haneden önceki tire (-) karakterini yazmayın. İlgili birimler tarafından devamlı güncellenmese de, eksik/geçersiz belgeler dahil başvurunuzla ilgili bazı detayları buradan takip edebilirsiniz.

5. Teslim

Oturma izni kartınız, questuradaki işlemlerinizi tamamladıktan yaklaşık 1-2 ay sonra questurada hazır olur. Torino'daki questura, kartınız hazır olduğunda sizi telefonunuza gelen bir mesaj ile haberdar eder. Bu mesaj kartı teslim alma randevunuzun tarihini ve saatini de içerir. Eğer, Genova gibi, kartınız hazır olduğunda size haber vermeyen bir şehirde yaşıyorsanız, başvuru durumunuzu sizin takip etmeniz gerekir. Bu link üzerinden, ricevutanızda yazan şifreyi, tekrar tire (-) karakteri olmadan yazarak kartınızın hazır olup olmadığını görebilirsiniz.

Kaynakça

Beyan: Bu metnin amacı resmi kurumlarca internette yayınlanmış bilgi notlarını derlemek ve kendi deneyimlerimi paylaşmaktır. Yasal öneri olarak alınmamalıdır.