Prego

Harç İndirimi ve Burslar için ISEE Nasıl Yapılır?

İtalya'daki finansal işlemlerinizi yaparken gelir ispatı olarak kullanılan ISEE belgesi üzerine

ISEE Nedir?

İtalya'da ilgili resmi kurumlar bireylerin ve ailelerin finansal durumlarını ISEE (Indicatore Situazione Economica Equivalente) aracılığıyla takip ederler. Bu sistem indirimler, burslar, parasal yardımlar gibi uygulamalara başvuranları değerlendirirken kullanılabilecek bir standart sağlar. ISEE edinmek isteyenler, aşağıda bütün püf noktalarıyla anlatacağım gibi, gerekli belgelerle beraber yetkili CAF/CAAF ofislerine müracaat ederler.

ISEE Parificato ve ISEE Università Arasında Ne Fark Vardır?

İkametgah durumunuza ve belgeyi isteyen kuruma göre edinmeniz gereken ISEE değişir. ISEE çeşitleri arasından öğrencileri ISEE Parificato ve ISEE Università ilgilendirir. İtalya dışında ikamet eden öğrenciler işlemlerini ISEE Parificato ile yaparlar. Residenza başvurusu yaparak ikametgahlarını İtalya adreslerine aldırmış öğrencilerin ise ISEE Università almaları gerekir.

ISEE Nerelerde Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, resmi finansal destek uygulamalarının büyük bir kısmı adayların maddi durumlarını ISEE aracılığıyla belirler. Torino'da ISEE kabul eden uygulamaların bazıları şunlardır:

ISEE Parificato Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gereken Belgeler

Ailesiyle ikamet eden ve finansal olarak ailesine bağlı olan öğrenciler

ISEE başvurusu için derleyeceğiniz finansal belgelerin, başvuru tarihinden 1 veya 2 sene öncesine ait olmaları gerekir. Belgelerin hangi seneye ait olacağı seçimi yapılırken ISEE'nin teslim edileceği kurumun şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Çoğu kurum iki şekilde alınan ISEE belgesini de kabul eder. Ancak bazı kurumlar özel olarak bu iki seçenekten birini isteyebilir. Maddi hal ispatı yapılacak sene seçildikten sonra bütün finansal belgeler o seneye ait olmalıdır. Gelir belgeleri, banka hesap dökümleri vs. aynı sene için alınmalıdır.

* Yıldızla işaretlenmiş finansal belgeler 1 veya 2 sene öncesine ait olmalıdır

Ailesinden ayrı ikamet eden ve finansal olarak ailesine bağlı olmayan öğrenciler

Aileleriyle beraber yaşamayan ve kendi geçimlerini kendileri sağlayan öğrenciler başvuruyu sadece kendi finansal durumlarına göre yapabilirler. ISEE başvurusunda bulunan öğrencilerin finansal anlamda bağımsız kabul edilebilmeleri için bu iki şartın sağlanması gerekir:

Belgelerin Milano Başkonsolosluğu'nda Çevirisi ve Onayı

Gereken belgeler toplandıktan sonra İtalyancaya çevrilmeli ve onaylanmalıdır. Bunu Türkiye'de yapma şansınız olsa da finansal ve zamansal olarak en mantıklısı çeviri ve onay işlemlerini İtalya'da yaptırmaktır. Conto corrente, codice fiscale ve pasaport dışındaki belgelerinizi Milano Başkonsolosluğu'na götürdüğünüz takdirde sadece €16 (nakit) karşılığında belgelerinizdeki önemli bilgilerin hepsini içeren, ISEE'ye başvururken kullanabileceğiniz konsolosluk onaylı bir kağıt alabilirsiniz. Konsolosluğa gitmeden önce randevu almayı unutmayın.

Yakın zamanda yapılan bir güncelleme ile Milano Başkonsolosluğu'nda yapılan Gelir Beyan Belgesi düzenleme işlemi değiştirilmiştir. Çeviri ve onay işlemlerini İtalya'da yaptırmak isteyen öğrenciler Gelir Beyan Belgesi işlemleri için milano@meb.gov.tr adresine yazarak Milano Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği'nden bilgi almalıdırlar. Bu durumda yukarıda verilen evrak listesi yetersiz kalmaktadır, Eğitim Ateşeliği tarafından size gönderilecek evrak listesi esastır.

Başvuru

Belgelerinizin çeviri ve onay süreci tamamlandıktan sonra başvurunuzu yapmaya hazırsınız. ISEE Parificato başvurunuzu yapmak için EDISU tarafından yayınlanan anlaşmalı CAF/CAAF ofislerinden birini seçip buradan randevu almalısınız. Bu ofislerin çoğu telefon etmeniz durumunda size birkaç gün içerisinde randevu verecektir. Randevunuza hazırladığınız belgeler ile gidip okuduğunuz üniversite için ISEE Parificato almak istediğinizi söylediğinizde yaklaşık yarım saat içerisinde oradaki görevliler size ISEE Parificato belgenizi hazırlayacaktır.

Önemli: Yukarıdaki bağlantıdaki anlaşmalı CAF/CAAF ofisleri listesini güncel tutmaya çalışacak olsam da bağlantıdaki listenin eski olması durumunda güncel listeyi EDISU Bursları sayfasında bulabilirsiniz

Not: ISEE Parificato işlemleri yaklaşık yarım saat sürer, fakat ISEE Università ve ISEE Ordinario başvuruları sonrasında belgelerin hazırlanması birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir.

ISEE Parificato Aldıktan Sonra Politecnico di Torino Harç İndirimine Nasıl Başvurulur?

ISEE Parificato belgenizi aldıktan sonra Politecnico di Torino harç indirimi başvurunuzu internetten yapabilirsiniz.

  1. Portale della Didattica platformuna giriş yapın.
  2. [ Segreteria online > Tuition fees and payments > Apply for tuition fee reduction ] kısmına girin.
  3. ISEE Parificato belgenizin üzerindeki değerlerden istenenleri ilgili yerlere girin.
  4. ISEE Parificato belgenizin taranmış pdf halini sayfaya iliştirin.

Bu adımları takip ettiğinizde sistem size 1 ve 75 arasında bir gelir seviyesi atayacaktır. Bu gelir seviyesi, PoliTo'da kaçıncı seneniz olduğu ve akademik durumunuz gibi diğer faktörlerle beraber ödemeniz gereken okul harcını belirleyecektir. Politecnico di Torino'nun okul ücretleri ve harç indirimi sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için her sene güncellenen kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça

Beyan: Bu metnin amacı resmi kurumlarca internette yayınlanmış bilgi notlarını derlemek ve kendi deneyimlerimi paylaşmaktır. Yasal öneri olarak alınmamalıdır.

Metin 19/05/2022 tarihinde, maddi hal ispatı yapılacak senenin seçilmesi konusuyla ilgili daha bilgilendirici ve açık olması için güncellenmiştir.

Metin 20/02/2023 tarihinde, Milano Başkonsolosluğu'nda çeviri ve onay işlemlerinde bir zaman önce gerçekleşen değişiklikleri yansıtması için güncellenmiştir.