Prego

Green Pass: Avrupa Covid Pasaportu Sistemi

İtalya'daki mevcut Covid Pasaportu kuralları ve Türkiye'de olduğunuz aşıların İtalya'da geçerliliği

İtalya'da Aşı Kuralları

Mevcut kurallara göre okul, restoran, sinema gibi ortak kapalı alanlara girmek isteyenlerin Covid riski oluşturmadıklarını belgelemeleri gerekir. Certificazione verde COVID-19 / Green-Pass ismi verilen bu belge olunan Covid testlerinin ve aşıların bilgilerini içerir. Green-Pass sahibi olabilmek için aşağıdaki üç koşuldan en az birisi sağlanmalıdır:

  • Kişi AB tarafından onaylanmış Covid aşılarından birini yaptırmış olmalıdır. Dozlardan sonra ne kadar süre geçmesi gerektiği ve belgenin hangi tarihe kadar geçerli olacağı değişkenlik gösterse de genellikle ikinci dozun üzerinden 14 gün geçmesi yeterlidir ve belge 9-12 ay için geçerlidir.
  • Kişi son 72 saat içerisinde negatif sonuçlu bir moleküler PCR testi, veya son 48 saat içerisinde negatif sonuçlu bir antijen testi yaptırmış olmalıdır. PCR testinin geçerliliği yapıldıktan 72 saat sonra, antijen testinin geçerliliği yapıldıktan 48 saat sonra sona erer.
  • Kişi son 6 ay içerisinde Covid-19 atlatmış olmalıdır.

İtalya'da Olunan Aşıların Belgelenmesi

Covid aşılarını İtalya'da olan kişiler Green-Pass belgelerini nasıl edinebileceklerine dair ayrıntılı bilgi almak için İtalya'nın resmi Green-Pass sitesini ziyaret edebilirler.

Türkiye'de Olunan Aşıların İtalya'da Geçerliliği ve Green-Pass Denkliği

Türkiye'de yapılan AB tarafından onaylanmış aşılar İtalya'da da geçerlidir. Olduğunuz aşıların Green-Pass sistemiyle uyumlu QR kodunu almak için T.C. Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanmış Health Pass uygulamasını telefonunuza indirmeniz ve E-Nabız sistemindeki adımları takip ederek aşı belgelerinizi bu uygulamaya tanıtmanız yeterlidir. Bu uygulama içerisindeki Dijital Sağlık Cüzdanı'nda yer alacak olan QR kodlarını doğrudan Avrupa Green-Pass sistemi ile kullanabilirsiniz.

Not: Eğer Google Play Store'da ülkenizi İtalya olarak belirlediğiniz için Health Pass uygulamasını indiremiyorsanız telefonunuza bir Google hesabı daha ekleyip, bu hesabın ülkesini Türkiye olarak belirlediğinizde hem İtalya hem Türkiye uygulamalarına aynı anda erişebilirsiniz.

Önemli: İtalya'ya giriş çıkışlarda çoğu zaman Green-Pass tek başına yeterli olmayacaktır. Güncel kuralları İtalya Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Kaynakca

Beyan: Bu metnin amacı resmi kurumlarca internette yayınlanmış bilgi notlarını derlemek ve kendi deneyimlerimi paylaşmaktır. Yasal öneri olarak alınmamalıdır.