Prego

PoliTo TIL-I Kılavuzu 2022/2023

Politecnico di Torino 2022/2023 Mühendislik lisans kabul sınavı TIL-I ile ilgili bilmeniz gereken her şey

TIL-I Sınavı Genel Bakış

Önemi

TIL-I, Politecnico di Torino Mühendislik lisans bölümleri kabul sınavıdır. Standart dil yetkinliği, lise diploması puanı, denkliği ve YKS'de baraj başarısı koşulları sağlandığı takdirde PoliTo Mühendislik bölümlerine kabul edilebilmek TIL-I sınavındaki başarınıza bağlıdır.

Not: YKS sınavlarında barajın kaldırılması konusunda PoliTo henüz bir açıklama yapmamıştır. Bu konuda detaylı bilgi için doğrudan okul ile iletişime geçmenizi öneririm.

Sınav Dili

Eğitim dili tercihlerinize göre TIL-I sınavı İngilizce veya İtalyanca yapılır. Bu yazıda odak İngilizce TIL-I sınavı üzerinde olacaktır.

Sınav Yapısı

TIL-I kabul sınavı 42 adet çoktan seçmeli sorudan oluşur. Sınav süresi 1.5 saattir. Sınav 4 kısımdan oluşur, her kısmın kendi süresi vardır:

  • Matematik: 16 soru / 36 dakika
  • Okuma, Anlama ve Mantık: 10 soru / 20 dakika
  • Fizik: 10 soru / 22 dakika
  • Temel Teknik Bilgi: 6 soru / 12 dakika

Sınav kısımları arasında süre alış-verişi yapılamaz. Örneğin Matematik sorularını 30 dakikada tamamladıysanız arta kalan 6 dakikalık sürenizi başka kısımlarda kullanamazsınız.

Puanlama

Her sorunun 5 şıkkı vardır. Şıklar arasından yalnızca birisi doğrudur. Sınav puanlaması 42 üzerinden yapılırken

  • Doğru cevaplar +1 puan
  • Yanlış cevaplar -0.25 puan
  • Boş bırakılmış sorular 0 puan

şeklinde değerlendirilir. 42 üzerinden hesaplanan not, gerekli şekilde oranlanarak 100 üzerinden alınmış nota çevirilir. Aşağıda Sınav Sonucu Değerlendirmeleri ve Kabul Koşulları kısmında sınav başarısını 100 üzerinden alınan notlar ile değerlendireceğiz.

Sınav Ücreti

Sınav kayıt ücreti €50.00'dur. Sınav kaydı esnasında ödenir.

Kota Öğrencileri için Sınav Takvimi

Avrupa ülkeleri dışından İtalya'da üniversiteye ilk kez başvuran öğrenciler Kota Öğencisi olarak değerlendirilir. Türkiye'den ilk kez başvuran öğrenciler Kota Öğrencisi olarak sınıflandırılır. Kota Öğrencileri ile AB öğrencilerinin TIL-I sınavları aynı formatta ve zorlukta olsa da sınav tarihleri değişiklik gösterir. 2022 senesi içerisinde Kota Öğrencilerinin girebileceği 6 adet TIL-I sınavı planlanmıştır. Sınav ve kayıt tarihlerine Apply@PoliTo sayfanızdan veya buradan ulaşabilirsiniz.

Sınav Teşebbüsleri ve Tekrarı

Kayıtlar açık olduğu sürece ve yer bulunduğu takdirde öğrenciler istedikleri kadar TIL-I sınavı teşebbüsünde bulunabilirler. Birden fazla TIL-I sınavına girildiği zaman, alınan notlar ne olursa olsun en son girilen sınavın notu geçerlidir.

Sınava Hazırlık

Benim TIL-I Deneyimim

2017/2018 akademik senesi için gerçekleştirilen TIL-I sınavına iki kez girdim. İlk denememde bölüme kabul almama rağmen ToPoliTo bursu kazanmayı hedeflediğim için bir teşebbüste daha bulundum. İkinci girişimde sınavdan tam puan alarak PoliTo Bilgisayar Mühendisliği bölümüne ToPoliTo bursu ile kabul edildim.

Sizlere TIL-I hazırlığı ile ilgili bilgi verirken hem kendi yaptıklarımdan bahsedeceğim hem de yaptığım araştırmalar sonucunda 2022 TIL-I sınavına bence en iyi nasıl hazırlanabileceğinizi yazacağım.

Sınav Müfredatı

TIL-I sınavının resmi müfredatını burada bulabilirsiniz. Verilen bağlantı bütün TIL sınavlarının müfredatlarını içeren bir sayfaya aittir, bizi ilgilendiren Mühendislik Kabul Sınavı TIL-I müfredatını sayfanın en üstünde bulabilirsiniz.

Resmi Hazırlık Kaynakları

Sınava hazırlanan herkesin mutlaka faydalanması gereken ilk kaynak Apply@PoliTo kişisel öğrenci sayfasında bulunan sınav hazırlık soruları ve sınav simülasyonudur. Öğrenciler aynı zamanda Iscrizione al primo anno/First year enrolment kısmından geçmiş TIL-I sınav sorularına ulaşabilirler. Geçmiş sınav soruları 'Matematik', 'Fizik', 'Okuma, Anlama ve Mantık' kısımlarına hazırlanırken yardımcı olabilse de bu sene sınava ilk kez dahil edilen Temel Teknik Bilgi kısmıyla ilgili geçmiş soru örnekleri bulunamayabilir.

Matematik Kısmına Hazırlık

TIL-I Sınavı Matematik kısmı için bilinmesi gereken konular Türkiye'de gördüğümüz Lise Matematiği konuları ile uyumludur. Lise Matematiği konularımız ile TIL-I için gereken konular arasındaki en büyük fark TIL-I Matematik kısmı için Kalkülüs bilgisi gerekmemesidir. Konular büyük ölçüde örtüşse de mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir başka detay da sınav dilinin İngilizce olmasıdır. Matematik terimlerinin İngilizce karşılıklarını bilmek ve kullanabilmek sınav başarısını doğrudan etkiler.

Ben 2017 senesinde TIL-I sınavına hazırlanırken Matematik kısmına bir LYS (o zamanın ÖSYM üniversiteye geçiş sınavının ikinci aşaması) konu anlatımlı soru bankası kullanarak hazırlanmıştım. İngilizce Matematik terimleri ile önceden tanışıklığım ve deneyimim olduğu için bu şekilde çalışarak edindiğim bilgi ve beceriyi sınav esnasında kullanabildim. Türkçe kaynak bulmak veya destek almak daha kolay olabileceği için İngilizce Matematik terimlerine tamamen hakim olan öğrenciler için Türkçe hazırlanmak geçerli bir seçenek olabilir. Bu şekilde hazırlanacak öğrenciler İngilizce Matematik konusunda mutlaka kendilerinden emin olmalıdırlar. Eğer sınav sorularındaki terimler anlaşılmazsa verilen bütün emek boşa gidebilir.

İngilizce Matematik öğrenmek isteyen, veya bilse bile tekrar etmek isteyen öğrenciler hazırlıklarını doğrudan İngilizce yapmalıdırlar. Benim yaptığım araştırmalara göre TIL-I sınavında karşılaşabileceğiniz İngilizce Matematik konuları ile ilgili internette ücretsizce bulunan en sağlam kaynak Khan Academy. Çeşitli Bilim ve Matematik alanlarında birçok farklı seviyede birçok farklı programı tamamen ücretsiz şekilde sunan, destekçilerinin bağışları ile işlemlerini sürdüren bir platform. Sınava hazırlanacak herkese önerim: resmi TIL-I Matematik müfredatını, kendi Matematik seviyenizi ve sınav hazırlığına ayırabileceğiniz zamanı göz önünde bulundurarak Khan Academy'deki programları inceleyip kendinize bir çalışma programı oluşturun. Kendi programınızı oluştururken bir başlangıç noktası olarak kullanabilmeniz için Khan Academy kurslarından bazılarını sizinle paylaşmak isterim.

Kendinizi buradaki kursları takip etmeye hazır hissetmiyorsanız, yine Khan Academy'nin Math: Get ready courses sayfasından bu kurslara hazırlanmak için ihtiyacınız olan kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Okuma, Anlama ve Mantık Kısmına Hazırlık

TIL-I sınavının Okuma, Anlama ve Mantık kısmı sorularında başarılı olabilmek için her şeyden önce İngilizce dil kabiliyetiniz üzerinde çalışmalısınız. Sınavın bu kısmındaki soruları çözebilmenin tek yolu metinde ve sorularda yazılanları tamamen anlayabilmektir.

İngilizce okuma anlama kabiliyetinizi geliştirmenin en iyi yolu kelime dağarcığınız üzerinde çalışmak ve bol bol okuma yapmaktır. İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, bu yazıyı okuduğunuz günden sınav gününe kadar her gün en az yarım saat İngilizce okuma yapmanızı öneririm.

Yapacağınız İngilizce okumanın yanı sıra bu kısmın mantık soruları için Khan Academy platformunun LSAT kursunda bulunan Analytical Reasoning kaynaklarından yararlanabilirsiniz. LSAT sınavı Amerika ve Kanada gibi ülkelerde hukuk okumak isteyen öğrencilerin girmeleri gereken bir seviye belirleme sınavıdır. Resmi olarak TIL-I ile LSAT arasında hiçbir bağ olmasa bile TIL-I sınavının Mantık sorularına hazırlanırken bu kaynak işinize yarayacaktır.

Eğer bu kısmın Okuma, Anlama soruları için de soru odaklı çalışmak isterseniz, yine aynı LSAT kursunun Reading Comprehension kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

Fizik Kısmına Hazırlık

Matematik kısmı için olduğu gibi, TIL-I Fizik kısmı için bilinmesi gereken konular çoğunlukla Türkiye'deki lise Fizik müfredatı ile uyumludur. Yine Matematik kısmında olduğu gibi, Fizik kısmında da ilgili İngilizce terimlere hakim olmak sınavdaki başarınızı doğrudan etkiler.

Ben TIL-I sınavına hazırlanırken İngilizce Fizik terimleri konusunda deneyimli olduğum için çalışmalarımı LYS (o zamanın ÖSYM üniversiteye geçiş sınavının ikinci aşaması) Fizik kaynakları kullanarak yapmıştım. Matematik kısmında olduğu gibi İngilizce Fizik konusunda herhangi bir şüphesi olan herkese Fizik kısmına İngilizce kaynaklar kullanarak hazırlanmasını öneririm.

TIL-I sınavının Fizik bölümüne, resmi müfredat ile büyük kesişimi olan, Khan Academy platformunun Physics library kısmındaki kursları kullanarak hazırlanabilirsiniz.

Temel Teknik Bilgi Kısmına Hazırlık

Bu sene itibariyle TIL-I sınavında yer alacak olan Temel Teknik Bilgi kısmı birçok öğrenci için en az tanıdık kısım olacaktır. Bu kısımda yer alan sorular temel programlama ve bilişim bilgisi ölçer. Sınava bu sene eklendiği için bu kısım ile ilgili daha az bilgi olsa da resmi müfredattan ve Apply@PoliTo sayfanızdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Sınav Sonucu Değerlendirmeleri ve Kabul Koşulları

Alınan TIL-I sonuçları değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gereken iki adet baraj bulunur:

Sıralama Listeleri ve Bölümlere Yerleşme

20'den yüksek 60'dan düşük puan yapan adaylar, sınava tekrar girmemeleri durumunda, kabul durumlarını öğrenmek için sıralama listesinin açıklanmasını beklemelidirler. TIL-I sıralama listelerinin ilk sürümleri kota öğrencileri için 27/07/2022 tarihinde, AB ve denk öğrencileri için 06/09/2022 tarihinde yayınlanır.

Öğrenciler bölümlere yerleştikçe veya kabul haklarından vazgeçtikçe belli aralıklarla sıralama listeleri güncellenir. Yani ilk açıklanan sıralama listesinde kabul hakkı kazanamayan öğrenciler, sıralama listesi güncellendikten sonra üniversiteye kabul edilebilirler. Bu süreç içerisinde öğrenciler okul ile iletişimde olmalıdırlar ve kabul edildikleri bölümlere kayıt olma tarihlerini yakından takip etmelidirler.

ToPoliTo Bursu

Kota öğrencisi olan ve TIL-I sınavında yüksek başarı gösteren öğrenciler ToPoliTo bursu kazanma şansına sahiptir. Ne yazık ki bu metnin hazırlandığı tarihte 2022/2023 senesi için ToPoliTo şartları ve detayları belli değildir.

Geçen sene ToPoliTo bursu için gereken başarı koşulları şu şekildeydi: TIL-I sınavından en az 60/100 puan almak ve sınava giren kota öğrencileri arasında ilk 5 kişiden birisi olmak.

ToPoliTo bursu kazanan öğrenciler, akademik başarı şartlarını yerine getirdikleri takdirde, 3 seneyi aşmayacak şekilde her sene brüt €8000 burs alırlar. İlgili vergiler bu miktardan kesildikten sonra kalan burs miktarı her ay başı yaklaşık €614 şeklinde banka hesabınıza yatırılır.

ToPoliTo bursu almak isteyen öğrenciler, EDISU dahil başka hiçbir finansal destek programından yararlanamazlar.

Geçen senelerin koşullarını incelemek ve 2022/2023 akademik senesi için açıklanacak ToPoliTo detaylarını öğrenmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça

Beyan: Bu metnin amacı resmi kurumlarca internette yayınlanmış bilgi notlarını derlemek ve kendi deneyimlerimi paylaşmaktır. Yasal öneri olarak alınmamalıdır.