Prego

Torino Toplu Taşıma Sistemi

Bütün ayrıntı ve püf noktalarıyla GTT ile Torino içi ulaşım

Genel Bakış

Torino'da toplu taşıma sistemi GTT (Gruppo Torinese Trasporti) birimi yetkisi altındadır. GTT bünyesindeki toplu taşıma hatları üçe ayrılır:

  • Linee urbane: Torino komünü içerisinde (şehir merkezi çevresinde) ulaşım
  • Linee suburbane: Torino'nun birinci kuşak (Torino'ya en yakın) komünleri içerisinde ve Torino arasında ulaşım
  • Linee extraurbane: Torino'nun ikinci kuşak (Torino'ya daha uzak) komünleri içerisinde ve Torino arasında ulaşım

Bazı suburbane hatları, seferlerinin bir kısmını Torino komünü içerisinde gerçekleştirdiklerinden, sınır duraklarına kadar urbane hattı sayılırlar. Bu sayfada urbane veya suburbane olan hatların tamamını bulabilirsiniz. Bunların arasından aynı zamanda suburbane olan hatların hangi duraklar arasında urbane, hangi duraklar arasında suburbane olarak sınıflandırıldıklarını burada bulabilirsiniz. Urbane veya suburbane olmayan extraurbane hatların listesine de buradan ulaşabilirsiniz.

Bilet Kontrolü

Türkiye'den farklı olarak İtalya'da otobüs ve tramvaylara binerken bilet kontrolü şoför denetlemesinde gerçekleşmez. Dolayısıyla araçlar duraklarda durduklarında binen yolcular aracın bütün kapılarını kullanabilirler. Araca binmeden önce bilet kontrolü olmasa da, binen yolcular, araç bir sonraki durağa varmadan, biletlerini aracın içerisinde bulunan cihazlara okutmak durumundadırlar. Bu kurala uyulmasını sağlayabilmek için yolcuların biletlerini okutup okutmadıklarını denetlemekle görevli memurlar otobüs, tramvay ve metro hatlarında devriye gezerler. Biletsiz yakalanan kişilerin alacağı ceza şehirden şehire değişir. GTT işletmesindeki urbano hatlarında biletsiz yakalanmanın cezası ödeme tarihine ve şekline göre değişiklik gösterir:

Ödenecek ceza miktarına bir GTT urbano bileti ücreti (metin yayınlandığında €1.70) eklenmesi de gerekebilir. Ödemeyi internetten yapmak için veya daha ayrıntılı bilgi almak için GTT'nin ilgili sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Nereden Bilet Alabilirim?

GTT biletlerinizi, metnin sonlarına doğru ele alacağımız abbonamenti durumu dışında, 3 farklı biçimde edinebilirsiniz:

  1. chip on paper ismi verilen, kullan-at tarzı manyetik kağıt biletlerden alarak
  2. telefonunuza indireceğiniz GTT uygulamasındaki dijital biletlerden alarak
  3. eğer varsa, BIP smart cardınıza bilet yüklemesi yaparak

Bu seçenekler arasından BIP smart card tek kullanımlık biletler için herhangi bir avantaj sağlamadığından ve edinilmesi zahmetli olabileceğinden sadece chip on paper ve dijital biçimde edinebileceğiniz biletleri ele alacağım.

Chip on Paper

Kullan-at tarzı manyetik kağıtlar halinde satılan bu bilet çeşitlerini tabacchi ismi verilen tütün ürünleri dükkanlarından veya metro istasyonlarındaki bilet makinelerinden satın alabilirsiniz. Chip on paper biletlerinizi makinelerden satın alırken kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Fakat tabacchi dükkanlarından yapacağınız bilet alışverişlerinizde yalnız nakit ödeme kabul edilir.

TO Move Dijital Biletleri

Dijital olarak edinebileceğiniz bu bilet çeşitlerini GTT'nin yayınladığı TO Move uygulamasını telefonunuza indirerek satın alıp kullanabilirsiniz. Uygulamayı kullanarak internet üzerinden edineceğiniz bu biletlerin ödemesi kredi kartı ile yapılır.

Not: TO Move uygulamasını kullanmak için telefonunuzda NFC özelliği bulunmalıdır.

GTT Bilet Tipleri

Manyetik kağıt halinde veya dijital olarak bulabileceğiniz urbane/suburbane GTT bilet tipleri şunlardır:

Biglietto City [ chip on paper / TO Move ] ( €1.70 )

Standart tek kullanımlık bilet tipidir. Biglietto City kullanıldığı andan itibaren 100 dakika boyunca geçerlidir. Bütün urbane / suburbane otobüslerinde kullanılabilir. Geçerlilik süresi içerisinde otobüsler arası sınırsız aktarma hakkı tanır. Metro seferi için yalnız bir kez kullanılabilir. Metro seferi için kullanılması otobüslerdeki geçerliliğini etkilemez. Tek kişiliktir.

MultiCity [ chip on paper / TO Move ] ( €10.00 )

Toplu bilet tipidir. 1 adet MultiCity içerisinde 6 adet Biglietto City bulunur. Tek kişiliktir.

Daily [ chip on paper ] ( €4.00 )

Günlük bilet tipidir. Kullanıldığı gün içerisindeki bütün urbane / suburbane hatlarında geçerlidir. Geçerlilik süresi 24 saat değildir, kullanıldığı günün seferleri sona erdiğinde Daily bileti geçerliliğini yitirir. Tek kişiliktir.

Önemli: Aşağıda da gördüğünüz gibi Daily biletleri TO Move uygulamasından satın alındığında €1 daha ucuzdur.

Daily [ TO Move ] ( €3.00 )

Günlük bilet tipidir. Chip on paper şeklinde satılan biletlerden €1 daha ucuz olmasına rağmen aynı özelliklere ve geçerliliğe sahiptir. Tek kişiliktir.

MultiDaily 7 [ TO Move ] ( €17.50 )

Toplu bilet tipidir. 1 adet MultiCity bileti içerisinde 7 adet Daily bileti bulunur. Tek kişiliktir.

Abbonamenti: GTT Üyelikleri

GTT taşıtlarını uzun süre boyunca düzenli bir şekilde kullanacaklar için aynı zamanda abbonamenti ismi verilen GTT üyelikleri de mevcuttur. Birçok çeşidi bulunan GTT üyeliklerinin güncel listesine buradan ulaşabilirsiniz. Burada sizlere 26 yaş altı kişilerin alabileceği Abbonamenti Under 26 üyeliğinden bahsedeceğim.

Bütün GTT üyeliklerinde olduğu gibi, Abbonamenti Under 26 üyelikleri taşıtlarda BIP smart card aracılığıyla doğrulanır. PoliTo ve UniTo üniversitelerinden alınan öğrenci kartları BIP smart card özelliğine sahiptirler, GTT üyeliğinizi doğrudan öğrenci kartınıza işletebilirsiniz. Eğer öğrenci kartınız yoksa üyelik başvurunuz esnasında veya ayrı bir başvuruda bulunarak bir BIP smart card edinebilirsiniz.

Bütün urbane ve suburbane hatlarında geçerli olan bu üyeliğin 2 çeşidi vardır: aylık ve senelik.

Aylık Abbonamenti Under 26

Geçerlilik süresi 1 ay olan bu üyeliğin ücreti €25.00'dur. Sahibine 1 ay boyunca urbane ve suburbane hatlarında sınırsız yolculuk hakkı tanır. Aylık Abbonamenti Under 26 başvurusu GTT sitesi aracılığıyla internetten de yapılabilir.

Senelik Abbonamenti Under 26

Geçerlilik süresi 12 ay olan bu üyeliğin standart ücreti €258.00'dur, ancak eğer gelir seviyesine göre yapılan indirimden faydalanırsanız bu ücret €208.00, €178.00 veya €158.00'ya kadar düşebilir. Bu indirimden faydalanmak için başvurunuzu yaparken ISEE belgeniz ile gelir seviyenizi kanıtlamanız gerekir.

ISEE sistemi ve başvuruları ile ilgili bilgi almak için bu Prego gönderisini okuyabilirsiniz.

Eğer Politecnico di Torino öğrencisiyseniz, gelir durumunuza ve akademik performansınıza göre PoliTo üyelik ücretinizin bir kısmını ya da tamamını karşılayabilir. Portale delle Didattica aracılığıyla internet üzerinden yapabileceğiniz bu finansal destek başvurusu ile ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Taşıtlarda Kredi Kartı ile Ödeme

GTT bünyesindeki hatların bazılarında bilet doğrulatma seçeneğinin yanı sıra doğrudan kredi kartı kullanarak bilet ücretini ödeme seçeneği bulunur. Bu uygulama şimdilik yalnız 8, 55, 56, 58 ve 68 numaralı hatlarda ve metroda mevcuttur. Bu hatlara bindiğinizde, temassız bilet doğrulaması yapan cihazlara temassız özelliği bulunan kredi veya debit kartınızı okuttuğunuzda kartınız aracılığıyla €1.70 karşılığında 1 adet City 100 tipi bilet satın alırsınız. Bu şekilde bilet almayı destekleyen hatlardan birinden biletinizi satın aldıktan sonra 100 dakika boyunca bütün urbane ve suburbane hatlarını kullanabilirsiniz.

Bilet doğrulama cihazına doğrudan kartınızı okutarak bilet satın aldığınızda ödeme gerçekleşse de bilet veya fiş gibi bir ödeme kanıtı oluşturulmaz. GTT bilet memurları bilet kanıtı istediğinde, bileti satın alırken kullanılan kartın numarasının son 4 hanesinin paylaşılması yeterlidir. Bir kart kullanılarak 100 dakika içinde yalnız bir bilet alınabilir.

Ödeme Maestro debit kartıyla yapıldığı takdirde ön-onay ücreti olarak €7.00 gösterilse de, onay gerçekleştikten sonra 1 bilet için ödediğiniz ücret €1.70'dur.

Bu uygulama ile ilgili güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

Güzergah Değişikliklerini Takip Etmek

Zaman zaman inşaat vb. olağanüstü durumlar sebebiyle hat güzergahlarında veya planlanan sefer saatlerinde kalıcı veya geçici değişiklikler yapılabilir. Yapılan değişiklikleri, ilgili hatları bu sayfada bularak takip edebilirsiniz. Hakkında önemli bildirim mevcut olan hatlar sarı renk ile işaretlenmiştir.

Kaynakça

Beyan: Bu metnin amacı resmi kurumlarca internette yayınlanmış bilgi notlarını derlemek ve kendi deneyimlerimi paylaşmaktır. Yasal öneri olarak alınmamalıdır.